Beaver County Figure Skating Club Awards

The Beaver County Figure Skating Club annually presents four awards to BCFSC members.  All club members who have attended competitions or have passed US Figure Skating tests may qualify for these awards.

BCFSC Merit Award - This award is given to the member earning the highest number of points based on US Figure Skating moves in the field tests and free skate tests taken, and passed throughout the year.

  • 2017 - Sarah Anderson
  • 2016 - Rebekah Cox

BCFSC Ice Dance Merit Award - This award is given to the member earning the highest number of points based on US Figure Skating compulsory dance & free dance tests taken, and passed throughout the year.

  • 2017 - Rebekah Cox
  • 2016 - Rebekah Cox

BCFSC Competition Award - This award is given to the Full or Introductory member earning the highest number of points based on competition results throughout the year. Club members submit competition results to be considered for this award.

  • 2017 - Haley Hunt
  • 2016 - Sarah Anderson

BCFSC Basic Skills Competition Award - This award is given to the Basic Skills member earning the highest number of points based on competition resultsthroughout the year. Club members submit competition results to be considered for this award.

  • 2017 - Madison Brown

Retired BCFSC Awards

Kimmerly & Jonathon Lauten Dance Test Trophy

The perpetual dance test trophy was presented to the Beaver County Figure Skating Club by Kimmerly and Jonathon Lauten to encourage Club skaters to have more interest and success in the ice dance discipline.

Michelle Mantine Merit Trophy

The Michelle Mantine Merit Trophy is presented annually to the BCFSC Home Club member who has the highest accumulated points for successfully completed US Figure Skating test levels throughout the year.

Paulette Giammaria Competition Award

The Paulette Giammaria Competition Award is presented annually to a BCFSC Home Club member who has represented BCFSC at figure skating competitions throughout the year.

Past Winners

Michelle Mantine Merit Trophy

  • 1996 - Lauren Rodgers
  • 1997 - Sage Young
  • 1998 - Lauren Rodgers
  • 1999 - Jocelyn Druzak
  • 2000 - Sabrina Allen
  • 2001 - Laura Vicinie
  • 2002 - Sarah Shaner
  • 2003 - Jessica Anderson
  • 2004 - Christine Miller and Jessica Ondrusek
  • 2005 - Amanda Harris
  • 2006 - Christine Miller
  • 2007 - Sharon Dranko
  • 2008 - Christiana Fragale
  • 2009 - Emily Havranek
  • 2010 - N/A
  • 2011 - Ariana Gnas and Cierra Rauch
  • 2012 - Ariana Gnas
  • 2013 - Amanda Weiher
  • 2014 - Jessica DeMaria
  • 2015 - Madelynne Martin

Paulette Giammara Competition Award

  • 1999 - Nadia Ryan
  • 2000 - Nadia Ryan
  • 2001 - Sarah Shaner
  • 2002 - Sarah Shaner
  • 2003 - Christine Miller
  • 2004 - Amanda Harris
  • 2005 - Christine Miller
  • 2006 - Jessica DeMaria and Dean Miller (Dance Team)
  • 2007 - Christiana Fragale
  • 2008 - Emily Havranek
  • 2009 - Emily Havranek
  • 2010 - N/A
  • 2011 - Jessica DeMaria and Dean Miller
  • 2012 - Madelynne Martin
  • 2013 - Lynsey Kuhlman
  • 2014 - Lynsey Kuhlman
  • 2015 - Lysney Kuhlman

Kimmerly & Jonathon Lauten Dance Test Trophy

  • 2010 - Jessica DeMaria and Dean Miller
  • 2011 - Jessica DeMaria and Dean Miller
  • 2012 - Jessica DeMaria and Dean Miller
  • 2013 - Jessica DeMaria and Dean Miller
  • 2014 - Jessica DeMaria and Dean Miller
  • 2015 - Rebekah Cox